Zamana Bağlı Olarak Önemi ve Kritikliği Değişen Süreçlerin İş Etki Analizi

Share

Bildiğiniz üzere bir çok iş kolunda zamana göre önemi değişen süreçler vardır. Örneğin üniversitelerde kayıt zamanı, bankalarda aylık raporlamalar, gün sonu işlemler vb. Bu özellikteki iş süreçleri (ki bunların tüm süreçler içerisinde oranı %15 altında kalacaktır tahminim) için; kaynak gereksinimi, olaya tepki verme süresi göz önüne alınarak MTPod Tek ama RTO farklı farklı belirlenmeli.

bcm1

Örnek, A, sürecimiz (raporlama vb.) her ayın 25’inde çalışsın ve yasal bir merciye çıktı üretsin. Diğer zamanlarda bu süreç çalışmıyor. Bunun MTPoD’u 4 gün olsun. Yani ayın 29’una kadar dayanabiliriz.

Birinci durumda; olay, ayın 20-24’ü arasında olsun burada MTPoD için 9-5 gün var dolayısıyla RTO buna göre belirlenecek, örneğin buda 3 gün olsun. kaynak tahsisi (yer, personel vb.) buna göre organize edilecek.

İkinci durumda; olay, ayın 1-10’u arsında meydana gelsin burada MTPoD değişmeyecek yani yine ayın 29’u benim için kritik. Ancak RTO burad yukardaki gibi 3 gün olursa. Boşuna kaynak harcamış olurum. Hele olay eğer benim tüm süreçlerimi etkileyecek buyutta ise aslında MTPoD açısında önceliği olmayan bir sürec kaynak ayırmış olurum. Çünkü bu süreç, ayın 25’inde devreye girecek.

Dolayısıyla, varmak istediğim sonuç şu ki; Dönemsel işlerde MTPoD diğerleri gibi tek olmalı ancak RTO olayın MTPoD süresine yakınklığı ve uzaklığı düşünülerek belirli bir aralıklar verilerek birden fazla belirlenmeli. En kötü duruma göre her ikisinide belirlemek kolay bir yol olur ve kaynak bolsa sorun yok (), ancak sınırlı kaynağınız varsa kaynak yönetimi etkinliği açısından iyi bir yol olmaz sanırım.

bcm2

Çoklu RTO belirleme, tanımlama aşamasında zor ve yorucu olabilir ama yönetimde bir veya iki tatbikattan sonra sorun çıkmayacaktır ayrıca kaynak yönetimi açısından bize avantaj da sağlayacaktır.

Kaynaklar:
Ali Dinçkan
Özgüven Saymaz

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.