Tüm Hizmet Sektörleri için Hizmet Yönetimi Pratikleri

Share

esmBildiğiniz gibi ITIL, BT Hizmet Yönetimi hakkında oldukça gelişmiş bir iyi pratikler birikimi. Ancak BT dışı hizmet sektörlerinde kullanılamıyordu. Buradan yola çıkarak Hollanda da süreç bazlı, hizmet organizasyonlarını yönetme metodu olan ESM-Enterprise Service Management geliştirildi.

Bu bir çok defa BT organizasyonlarına, ITIL implementasyonu için uygulandı ve oldukça verimli olduğu görüldü. Hollandalılar bu uygulamayı ISM-Integrated Service Management diye isimlendiriyorlar.

Bu metot, diğer hizmet domainlerine de uygulanabilir ve pratiklerin (ITIL, COBIT, MOF, BiSL, ASL vb.) verimli ve etkili şekilde uygulanmasını sağlar. Aynı zamanda bir hizmet şirketinde; BT, tesis yönetimi ve (örneğin) tıbbi teknolojiler departmanları aynı anda hizmet yönetimi pratikleri uygulanabilir.

Metot, karmaşıklıktan uzak, basit bir yapısı var. Buna karşılık iş operasyonu mükemmelliğini, son derece düşük bütçeyle ve kısa zamanda vaat ediyor.

Bu konuda İrlanda İmtiyazlı BT Uzmanları Derneği ve itSMF İrlanda birlikte çalışarak ESM (Enterprise Service Management) semineri hazırladı. Seminer 16.Şubat.2015’de gerçekleşti.

İşin kötü kısmı konu hakkında internette kaynak bulmak son derece güç.

Kaynak: http://ics.ie/events/view/784

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.