Motorola artık Google’ın

Share

Bildiğiniz gibi büyük satın alma/birleşmelere burada yer veriyoruz, işte bir başka dev satınalma daha:

Arama motoru devi Google 15.08.2011 tarihi itibariyle dünyanın önemli mobil cihaz üreticilerinden Motorola Mobility’yi 12.5 milyar dolar (hisse başı 40 dolar) karşılığında satın aldığını açıkladı. Google CEO’su Larry Page bir Android iş ortağı olan Motorola Mobility’nin satın alma için bulunmaz bir fırsat olduğunu belirtti. Page Motorola Mobility’nin altyapısı ile eşi benzeri görülmemiş kullanıcı deneyimleri gerçekleştireceklerinin de vaadini verdi.

New York borsasında piyasa değeri 7,27 milyar dolar olarak görünen Motorola Mobility (MMI) hisseleri, kapanış değerine göre Google tarafından yüzde 63 daha yüksek bir bedelle el değiştirdi. Merkezi Chicago’da bulunan Motorola Mobility, 28 Temmuz’da 3.3 milyar dolar geliri olduğunu açıklamıştı. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 2.4 milyar dolardı. Motorola’nın 3 milyar dolar nakitinin bulunduğu tahmin ediliyor. Yani alımla 12.5 milyar doları gözden çıkaran Google’a alımın maliyeti aslında 9.5 milyar dolar oldu. Bu satınalma haberiyle Motorola Mobility Holdings’in hisseleri borsada yüzde 60 artış (14.30 dolar) kaydetti ve 39 dolara yakın seyrediyor. Şirketin son bir yılda gördüğü en yüksek seviye 36.54 dolardı. Buna göre şirkete tavan fiyatının da üzerinde bir fiyat biçilmiş olundu. Diğer yandan Google ise yüzde 3’e yakın değer yitirdi.

Peki Google bu satın almayla yerinden oynattığı dengelerle doğru mu yanlış mı yaptı? Bugün bu sorunun kesin cevabını vermek çok mümkün değil belki ancak görüneler ışığında satın almanın getirdikleri ve götürdüklerini sıralayabiliriz.

Artıları        :

 • Google, Android işletim sisteminin tüm meziyetlerini kullanabileceği mobil cihazlar geliştirerek mobil pazardan ciddi gelir elde edebilir.
 • Android’e yönelen patent davaları karşısında Google, Motorola’nın 17 bin patentiyle Microsoft ve Apple’ın başını çektiği rakiplerine karşı koyabilecek.
 • Motorola’nın geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına da giren Xoom tabletiyle Google geleceğin bilgisayarları için adım atabilir.
 • Son dönemde Apple’ın inanılmaz büyümesi ve piyasa değerini Exxon ile yarışır hale getirmesiyle Google biraz arka planda kalmıştı.
 • Motorola satın almasıyla Google biraz daha fiziksel dünyaya kayarak, piyasa değerini buradan artırmayı planlıyor olabilir.
 • Google, bir anda Amerikan Android pazarında %29′luk paya sahip oldu.

Eksileri        :

 • Google Android işletim sistemini kullanan mobil cihaz üreticileri arasında taraf haline geldi.
 • Google kısa sürede oluşturduğu ve Android’in bu kadar yaygınlaşmasına sebep olan üreticilerinin farklı yollara sapmasına sebep olabilir.
 • 12,5 milyar dolarlık satın alma yapması “Don’t be evil” sloganının tersine fazlaca agresif bir çıkış olarak görüldü.
 • Satın almanın Larry Page’in başa geçmesinden sonra olması Page’i adeta savaş dönemi baş komutanı haline getirdi.
 • İnternet tarafından Facebook yüzünden sıkıntılı günler yaşayan Google’ın Android tarafında da çok rahat olmadığı ortaya çıktı. Bu tarafta da işler o kadar yolunda gitmiyormuş ki 12,5 milyar dolar gözden çıkarılmış.

Bu haberle ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Google Motorola Mobility’yi 12,5 Milyar Dolara Satın Aldı
Artıları Eksileriyle Google’ın Motorola Satın Alması
Google’s Strategic Mistakes Drove Motorola Buy

Kaynak: Webrazzi

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.