ISO 31000:2009 Revizyon Çalışmaları Başladı

Share

risk

ISO 31000, 50’ye yakın ulusal standart organının katılımı ile gerçekleştirilmiş bir standart. Dünya çapında nüfusun %70’i bu standardı kullanarak, felaket yönetiminden finansal risklere kadar bir çok alanda faydalanıyor. Bu açıdan bakıldığında KOBİ’lerden hükümet organlarına kadar bir çok yerde kullanılan, geniş spekturumlu bir standarttır ISO 31000.

ISO standartları her 5 yılda bir yenilenmektedir. ISO 31000 ve Guide 73 (Risk Yönetimi Terminolojisi, bu linkten ulaşabilirsiniz) de bu kapsamda yenilenecek. Revizyon çalışmaları ISO/TC 262 başlığı altında ve Kevin Knight liderliğinde başladı. Knight, değişiklik nedenini, geçen zaman içinde standardın ve terminolojilerin güncelliğinden emin olmak şeklinde açıkladı. Çalışmanın başlangıcında Mart ayında Paris’te yapılan toplantıda alınan 656 geri dönüşün yanı sıra kullanıldığı süre içinde edinilen diğer geri dönüşleri de değerlendirmekle standardın değişiklik süreci devam edecek.

Bu değerlendirmeler sırasında, revizyon süreci 2 yoldan birinde ilerleyecek. Bunu revizyon çalışma ekibi karar verecek.

  1. Limitli revizyon Draft International Standard (DIS) başlığı altında yürütüldükten sonra New Work Item Proposal (NWIP) başlığı altında geliştirme için teknik gözden geçirme yapılacak.
  2. Çalışma grubun, teknik komitenin onayı ile limitli revizyon çalışmasını durdurup, design specification (DS) başlığı altında kapsamlı teknik revizyona başlayacak. Ardından Committee Draft (CD) başlığı altında teknik gözden geçirme başlayacak.

Kaynak:

logo_iso

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.