Gümrük İşlemlerini Kolaylaştırma Yönetmeliği 27001 Belgesini Şart Koşuyor

Share

Ocak 2013 tarihli “Gümrük İşlemlerini Kolaylaştırma Yönetmeliği” ile başvuru yapacak firmalara ISO 9001 Kalite Yönetimi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği sistem belgelendirme zorunluluğu geliyor.

ISO/IEC 27001, Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi (ISMS) gereksinimlerini tanımlayan tek uluslararası denetlenebilir standarttır. Yeterli ve orantılı güvenlik denetimleri seçilmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

ISO 9001 ise dünyanın en köklü kalite çerçevesidir ve bugün 161 ülkede 750.000’in üzerinde kuruluş tarafından kullanılmaktadır. Yalnızca kalite yönetimi sistemleri için değil, genel olarak yönetim sistemleri için de standardı belirler.

10 Ocak 2013 tarihli “Gümrük İşlemlerini Kolaylaştırma Yönetmeliği” ise bu 2 standart ile ilgili tüm ihracat ve ithalatçıları ilgilendiren maddeler içermektedir. İlgili yönetmeliğin 10.maddesinde yer alan “Başvuru için aranacak belgeler” kısmında, istenen belgeler arasında, “Avrupa Akreditasyon Birliğinin karşılıklı tanıma anlaşmalarına imza atmış akreditasyon kurumları tarafından akredite edilmiş uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca düzenlenecek ve akreditasyon kurumunun markasını taşıyan güncel ISO 9001 ve ISO 27001 sertifikalarının aslı veya düzenleyen kuruluş tarafından onaylı örneği.” yer alıyor.

Ayrıca ilgili yönetmelikte ISO 27001 sertifikasına sahip, en az üç yıldır faaliyette bulunan kişilerce belirtilen koşulların yerine getirilip getirilmediğine ilişkin inceleme yapılacaktır.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliği okumak için tıklayınız

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.