Ekonomik Görünüm Haziran 2009

Share
DeloitteDeloitte 3 aylık dönemi kapsayan Ekonomik Görünüm raporlarından Haziran 2009 sayısını “Yapısal Reformlara Odaklanmak” başlığı altında yayınladı. Raporda Türkiye ekonomisinin bu yıl %6 küçülmesinin süpriz olmayacağı belirtiliyor ve giderek artan finansman ihtiyacına dikkat çekiyor.

2009 yılının ilk yarısının değerlendirildiği raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl %6 küçülmesinin sürpriz olmayacağı ve giderek artan finansman ihtiyacına dikkat çekiliyor. 2. çeyrekte ekonomideki daralmanın hız kesmesini ve küçülmenin tek haneli yüksek bir oranda devam etmesinin beklendiğini belirten rapor, Türk ekonomisinin sağlıklı bir büyümeye geçebilmesi için makul  oranda bir cari açığı rahatça finanse ediyor olması gerektiğini vurguluyor.

Türkiye’nin güçlü ve istihdam yaratan bir büyüme ortamına dönebilmesi için mali disiplinden ödün vermeden yapısal reformlara odaklanması ve küresel boyuttaki gelişmeleri de dikkate alarak kendi kaynaklarıyla finanse edeceği bir büyüme modelini benimsemesi gerektiğinin üzerinde duruluyor.

Söz konusu raporun diğer cevap verdiği sorular ise aşağıdaki gibidir;

  • Piyasalar temkinli iyimsever mi ? yoksa aşırı iyimsever mi ?
  • 2010 yılında cari açık ne kadar olacak ?
  • Enflasyon ve para politikalarında nasıl bir yol izlenecek ?

Kaynak : Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Hizmetleri

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.