CIO 2011 Anketi – Harvey Nash

Share
report_right_side_navIT alanında dış kaynak ve danışmanlık hizmetleri veren Harvey Nash isimli firmanın gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre CIO’lar, geçmişe nazaran daha fazla kazanırken, yetki alanlarını da genişletiyor. Araştırma sonuçları, CIO’ların iş yaşamlarının 2011’de iyileştiğini gösteriyor. Geçmiş yıllara nazaran daha fazla IT lideri(% 83), işinden memnun olduğunu belirtiyor. Bu oran geçtiğimiz yıla göre yüzde 11’lik bir artışı ifade ediyor.Küresel ölçekte gerçekleştirilen araştırmaya iştirak eden CIO’lar, geçtiğimiz yıl içerisinde aldıkları ücretlerde yüzde 39’luk bir artış olduğunu ifade ediyor. Araştırma sonuçlarına göre CIO’ların temel ücreti 200 bin doların biraz altında.

Araştırmaya katılan IT yöneticilerinin sadece yüzde 23’ü gelecek 1 yıl içerisinde bir başka pozisyonda görev almak istediklerini söylüyor. Harvey Nash CEO’su Bob Miano, IT departmanlarının yenilikçi rollerinin iş tatmininde önemli ölçüde etki yaptığını, uygulamalarla sağlanan katmadeğerin verimlilik ve bütçeye esneklik sağladığını belirtiyor.

CIO’ların, şirketlerinde üstlendikleri rollerdeki artış, daha fazla iş tatminini de beraberinde getiriyor. IT liderlerinin yüzde 70’i pozisyonları dolayısıyla şirketlerinde çok daha stratejik görüldüklerine inanıyor. Araştırmanın ilgi çekici sonuçlarından birine göre, araştırmaya katılan CIO’ların yarısı üst düzey yönetimde yer alıyor. CIO’ların yüzde 32’si CEO’yu “patron” olarak görürken bir çoğu raporlarını CEO yerine CFO’ya sunuyor. CIO’ların önemli bir bölümü inovasyonun önemine vurgu yaparken sadece yüzde 34’ünün buna odaklanacağını ifade etmesi dikkat çekiyor.

18 Kasım 2010 – 4 Nisan 2011 tarihleri arasında 2575 kıdemli IT yöneticisinin iştirakiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre CIO’lar, şirketlerinin rekabetçi yapılarının iyileştirilmesini en önemli gündem maddelerinden biri olarak görüyor.

Harvey Nash’in patronu Albert Ellis’in araştırma hakkında önsözü
Raporu çok güzel özetleyen 2 sayfalık yönetici özeti.
Rapora göre iş kanadının IT’yi nasıl algılandığını özetleyen bir yazı
…ve rapordan çıkarılan sonuçlar.
Rapor talep formu için buraya tıklayınız.

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.