Bilişim Sözleşmeleri Yönetimi Eğitimi

Share

tbd

Amaç
Bilgi Teknolojileri (Donanım ve Yazılım) birimleri ve sundukları BT Hizmetleri kurumların yaşamsal varlıkları haline gelmiştir. Sunulan BT Hizmetlerinde dış kaynak kullanımı ve satın alınan yazılım ve donanımlar önemli yer tutmaktadır. Satın alınan ürünlerin ve ya hizmetlerin performansları sunulan BT Hizmetinin başarısını önemli ölçüde etkilemektedir. Özellikle satın alınan yazılımlar, kurum tarafından yıllarca geliştirilerek kullanılmaktadır. Ürün seçiminden satın almaya kadar olan süreçte BT Yöneticilerinin haricinde de organizasyonda birçok kişi devreye girmektedir. Amacımız Yazılım, Donanım, BT Hizmetlerinin satın alma süreçlerinde bulunan ve ilgili sözleşmelerin oluşturulmasında yer alan kişilere bilgi ve deneyimlerin aktarılmasıdır.

Eğitmenler
Av. Ceyda AKAYDIN – TBD Genel Sekreter ve Bilişim Hukuk ÇG Koordinatörü    
Av. Burak ÖZCÜ – TBD Bilişim Hukuk Çalışma Grubu Üyesi
Levent KARADAĞ – TBD İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı
 
Katılımcı Profili
Bilişim Orta ve Üst Düzey Yöneticileri, Yönetici Adayları, Proje Yöneticileri, Kurumların Satın alma Yöneticileri, Bilişim Sözleşmeleriyle İlgili Hukukçular, Bilişim Teknik Uzmanlar

I. BİLİŞİM SİSTEMİ VE YÖNETİŞİM KAVRAMLARI
1. Yazılım Projeleri
1.1. Yazılım Proje Tipleri
1.2. Yazılım Projeleri Yaşam Döngüsü
1.3. Yazılım/Sistem Projesi (Özel Yazılım, Paket Yazılım ve Özelleştirilmiş Yazılımlar)
1.4. Fonksiyonalite ve Maliyet Kalemleri
1.5. Organizasyondaki Tipik Roller
1.6. Yazılım Projelerinde Sözleşme Tipleri ve Özellikleri
1.7. Yazılım Sözleşme Aşamaları ve Kabul Şartları

2. BT Altyapıları Hizmet Yönetimi
2.1. BT Altyapı Hizmetleri Yaşam Döngüsü
2.2. BT Bilişim Teknoloji Tedarikçi İlişkileri ve yönetimi

3. BT Çalışanları
3.1. BT Organizasyonunda Tipik Roller
3.2. BT Çalışanları İçin Gizlilik Sözleşmeleri

II. BİLİŞİM SÖZLEŞMELERİ
1. Sözleşme kavramı
1.1. Sözleşme nedir?
1.2. Sözleşmelerin kurulması
1.3. Tipik – atipik sözleşmeler
1.4. Sözleşmelerin kurulma anı
1.5. Sözleşmede şekil ve elektronik ortamdaki sözleşmelerin hukuki nitelikleri

2. Bilişim sektöründe en sık kullanılan sözleşme türleri
2.1.Yazılım geliştirme sözleşmeleri
2.1.1. Şekil şartı
2.1.2. Kaynak kodlara ve gizliliğe ilişkin sorunlar
2.1.3. Tamamlanamayan projelerde geliştirilen kısma ilişkin hakediş
2.2. Bakım ve güncelleme sözleşmeleri
2.2.1. Satış veya yazılım geliştirme sözleşmesi ile bağlantısı
2.2.2. Sözleşme yapmaya zorlama ve rekabeti bozucu eylemler
2.2.3. Fesih
2.3. Know -How sözleşmeleri
2.3.1. Teknik bilginin kapsamı
2.3.2. Bilginin korunması ve gizlilik
2.3.3. Fesih ve iade
2.4. Patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım lisansı sözleşmeleri
2.4.1. Sınai mülkiyet nedir
2.4.2. Uluslar arası koruma
2.4.3. Fesih
3. Anlaşmazlıkların çözüm yolları
3.1. Tahkim
3.2.Adli yargılama
3.3. Teknolojik araçlar ile elde edilen veya oluşturulan kayıtların delil niteliği
3.3.1. e-postalar
3.3.2. Özel bilişim sistemleri
3.3.3. Ses ve görüntü kayıtları
3.3.4. Faks
 
Katılım
Kesin kayıt için banka dekontunun tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir. Öğle yemeği, seminer notları ve program sonunda katılım sertifikası sunulmaktadır. Önceden kayıt olmak gerekmektedir. TBD İstanbul gerektiğinde eğitim mekanını veya eğitmeni değiştirme, programı iptal etme veya erteleme hakkını saklı tutmaktadır.
 
TBD Üyesi katılım bedeli 550TL+KDV TBD Üyeleri dışında katılım bağış bedeli 600TL+KDV Erken Ödeme: İki ay öncesi %8, bir ay öncesi %6 indirim uygulanmaktadır. Grup İndirimi: 4 kişi veya fazlası %5 indirim Üye Aidatı Ödemeleri için hesap no: Türkiye İş Bankası Hasanpaşa Şubesi IBAN No: TR180006400000111660343544 Katılım bedeli ödemeleri için hesap no: Türkiye Bilişim Derneği Merkez İktisadi İşletmesi Garanti Bankası Atatürk Bulvarı Şb 710-6299158 IBAN No: TR65 0006 2000 7100 0006 2991 58

Yer 
Titanic City Hotel – Taksim

Başvuru
TBD İstanbul Tel: 0216 337 70 41 Fax: 0216 337 70 09 E-posta: ist@tbd.org.tr
Adres: Kurbağalıdere Cad. Ali Ruhi Sok. No:2 Kat: 3 Hasanpaşa, Kadıköy
 
Türkiye Bilişim Derneği Üyelik Koşulları
Üyelik Başvuru Formu, Üç adet resim, 60 TL yıllık üyelik bedeli
 
EĞİTMENLERİN ÖZGEÇMİŞİ
Av. Ceyda AKAYDIN-TBD Genel Sekreter ve Bilişim Hukuk ÇG Koordinatörü    
Ceyda Akaydın orta Öğretimini Çanakkale Anadolu Lisesinde, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, İnternet Ortamında telif Hakları konulu tezli yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk Anabilim Dalı’nda tamamladı. Halen İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk Anabilim Dalında bayiilik sözleşmeleri konusunda doktora tezi çalışmalarını sürdürmektedir. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü’nde  Araştırma Görevlisi olarak akademik kariyerine başlayan Akaydın, bu görevinden 2008 yılında ayrıldı. Halen İstanbul Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık yapmakta ve özellikle sözleşmeler hukuku ve bilişim hukuku alanlarında hukuk eğitimleri vermektedir. İstanbul Barosu Bilişim Merkezi kurucu üyesi, Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi ve İnternet Kurulu Alan Adları (DNS) Çalışma grubu üyesi olan Akaydın evli ve bir çocuk annesidir.
 
Av. Burak ÖZCÜ – TBD Bilişim Hukuk Çalışma Grubu Üyesi
İstanbul 1971 doğumludur. Liseyi İstanbul’da bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1999 yılında mezun oldu ve stajını da İzmir’de bitirdi. Ardından profesyonel hayata yine İstanbul’da özel bir dağıtım ve kurye şirketinde kredi kartları güvenliği ve hukuk uzmanı olarak başladı. Ardından 2,5 yıl MESAM’ın avukatı olarak görev ifa etti. Burada eser sahiplerinin haklarının takibi, telif ücretlerinin takip ve tahsili ile lisanslama konularında yoğun olarak çalıştı. MESAM’ın ardında 2003 yılında bir GSM operatöründe  avukat olarak göreve başladı. Bu görevde şirketin BTK, adli makam, emniyet ve istihbarat birimleriyle olan tüm evrak ve yazışma trafiğini yönetti. Bunun dışında tüketici şikayet ve davaları, şirketin fraud birimine özel hukuki destek ve telekomünikasyon regülasyonu ile bilişim/internet alanlarında çalışma imkanı oldu. Ayrıca şirketin telif ile ilgili tüm hukuki işlerini de yönetmektedir. Halen bu şirkette yönetici avukat ve danışman olarak çalışmaktadır. Eşiyle meslektaş olup, ikiz kızları bulunmaktadır.
 
Levent KARADAĞ – TBD İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı
1986 yılında A.Ü. Fen Fakültesinde öğrencilerin bilişim uygulamalarına destek amacıyla bilişim hayatına başlayan Levent Karadağ, Evyap Sabun, Oyak Renault, Star Medya, SFS, Narin Tekstil, Koç Allianz, İhlas Hayat, Türkmen Holding, Argesoft, Hitit Seramik, İGDAŞ, Genel Sigorta gibi birçok firmada yazılım geliştirme, proje lideri, proje yöneticisi, bilgi sistemleri yöneticisi, iş geliştirme yöneticisi pozisyonlarında tam ve yarı zamanlı olarak çalışmıştır.  Levent Karadağ 1986 yılından beri bilişim başta olmak üzere Boğaziçi Eğitim ve Akademi Anadolu Kurumu başta olmak üzere çeşitli eğitim kurumlarında Proje Yönetimi, İnternetten Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Yönetimi gibi eğitimleri vermektedir.   Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı olup Eğitim ve Proje Yönetim Çalışma Gruplarını kurmuştur.  Ülkemizin önde gelen proje yönetim organizasyonlarında program kurulu üyeliği yapmanın yanı sıra proje yönetimi konusunda 300 den fazla  eğitim, seminer ve paneller düzenlemiştir.

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.