2011’in Tekno Trendleri ve En Çok Aranacak Vasıflar

Share

2011 hakkında iki araştırma: Edelman Digital Danışmanlık Şirketi’nden “2011’in İzlenmesi Gereken 11 Dijital Trendi” araştırması ile CyberCoders’dan “2011’de En Çok Aranacak Teknolojik Vasıflar” araştırması.

“2011’in İzlenmesi Gereken 11 Dijital Trendi” araştırması Edelman Digital Danışmanlık Şirketi’nden Steve Rubel ve David Armano tarafından, müşterileri için her yıl tekrarladıkları bir çalışmanın bu yılki ayağı. Rubel ve Armano bu yıl için 11 dijital trend belirlemişler.

1- Dikkatonomi
Pazarlamacılar dikkat çekmenin önemini kavramaya başlayacaklar. Artık sadece erişime değil, dikkat çekmeye de değer verecekler.

2- Dijital Seçicilik
İçerik üretiminde yaşanan patlamanın yarattığı bilgi kirliliği içinde, değerli içeriği, çöp bilgiden ayırabilen yeni nesil editörlere rağbet artacak.

3- Geliştiricilerin Sahneye Çıkışı
Pazarlamacılar genellikle geliştiricilere pek yüz vermezler ve yardımlarını istemezler ama artık peşlerinden ayrılmayacaklar.

4- Mecralar Arası Etkileşim
Yayıncılığın değişmeyen kaynağı insanların hikaye dinlemeye olan tutkusudur. Teknoloji bu hikayelerin aktarılması için yeni mecralar yaratmaya devam edecek.

5- Düşünce Liderliği
Şirketler, bünyelerindeki içerik yaratma kabiliyeti de olan uzman seslerin önemini giderek artan oranlarda anlamaya başladılar ve onlardan yararlanmanın yollarını arayıp, buluyorlar.

6- Entegrasyon Ekonomisi
Şirketlerin Sosyal Medya iletişimini Facebook’ta, Twitter’da, orada, burada dağınık olarak yapma çabası daha fazla süremez. Pazarlamaya yönelik sosyal medya iletişimi, şirketlerin merkezi platformlarına kayacak.

7- Kah Orda Kah Burda Sosyal Bilişim
Mobil cihazlarda yaşanan amansız rekabet, tüketicilerin artık her yerden bağlanıp her yerde sosyalleşmesine hizmet etmeye devam edecek.

8- Lokasyon, Lokasyon, Facebook
2010 Foursquare’in yılı olduysa, 2011 Foursquare’in zafer partisinde yağan Facebook yağmurunun yılı olacak.

9- Sosyal Medya Şizofrenisi
Aşırı sosyalleşme, yazılımcıların problemi olmaktan çıkıp halka yayılacak.

10- Google’ın Dönüşü
Google, Facebook&Twitter’ı yenmenin en iyi yolunun kendi yolu olduğunu gösterecek: Parçalarına böl ve endeksle…

11- Kral İçerik Öldü. Yaşasın Yeni Kral Sosyal İçerik
Şirketler mevcut kurumsal sitelerine sosyal fonksiyonlar eklemeye başlayacaklar. Bunu yaparak aslında müşterilerinin onlardan beklentilerini karşılayacak olduklarını anlayacaklar.

“2011’de En Çok Aranacak Teknolojik Vasıflar” araştırması ise dünya çapında bir insan kaynakları şirketi olan CyberCoders tarafından 12 bin iş arama mecrası üzerinde gerçekleştirilmiş. Yeni işe alımlarda en çok aranan vasıflar listesinin ilk beşine bakmak bile yeterli:

1- Android
Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği işletim sisteminde kullanılabilen uygulamaların geliştirme dili.

2- Drupal
PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi

3- Flash
İnternet sitelerine animasyon ve etkileşim eklemeye yarayan multimedya platformu

4- HTML 5
İnternet sitelerinin ekrana gelen sayfalarının kodlanmasında kullanılan Hyper Text Markup Language’ın en yeni versiyonu

5- iPhone/iPad
iPhone ve iPad’lerde kullanılabilecek uygulamaların geliştirme dili

Listenin devamı internet ya da mobil uygulamaların geliştirilmesinde kullanılan diller ve platformlarla devam ediyor.

İki araştırmanın sonuçlarını, birlikte değerlendirdiğimizde de karşımıza şu gerçek apaçık çıkıyor. Enformasyon seli 2011’de daha da azgınlaşarak üzerimize geliyor. Enformasyon çığı bizi sadece evde değil yolda da yakalayacak ve 2011’in gözde teknolojik faaliyet alanı bu enformasyonu verimli kullanmamızı ve hazmetmemizi sağlayacak çözümlere odaklı olacak.

Kaynak: SAP, Yurtsan Atakan

Share

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.